Texas Instruments LP5990TMX-3.3/NOPB
LP5990TMX-3.3/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
LP5990TMX-3.3/NOPB
Brief Description
IC REG LDO 3.3V 0.2A 4DSBGA
Datasheet Download
LP5990TMX-3.3/NOPB.pdf
Availability of LP5990TMX-3.3/NOPB
QUANTITY
LP5990TMX-3.3/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of LP5990TMX-3.3/NOPB
Internal Part NumberEIS-LP5990TMX-3.3/NOPB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.3V
Current - Output200mA
Voltage - Dropout (Typical)0.16V @ 200mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 5.5V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LP5990TMX-3.3/NOPB
Related LinksLP5990TMX, LP5990TMX-3.3/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
LP5990TMX-3.3/NOPB Details Description
Related parts for LP5990TMX-3.3/NOPB
BOARD TERMINAL TURRET SGL 26POS datasheet.pdf
RES 750K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
SENS PROX CAP M12 4MM AC2W-NC datasheet.pdf
CONN PLUG 100POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 300 OHM 0804 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 8A 125V datasheet.pdf
GROMMET FLIP 0.855" NYLON GREEN datasheet.pdf
LINK CONNECTOR 4 POS ORANGE COVE datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 4.5V 4-USP datasheet.pdf
CABLE STRANDED datasheet.pdf
CAP FILM 2500VDC 0.0027UF RADIAL datasheet.pdf