Cornell Dubilier Electronics LP821M200H7P3
LP821M200H7P3 picture photo
Mfg. Part Number
LP821M200H7P3
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 820UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
LP821M200H7P3.pdf
Availability of LP821M200H7P3
QUANTITY
LP821M200H7P3 Order Process
Ship out your order
Specifications of LP821M200H7P3
Internal Part NumberEIS-LP821M200H7P3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesLP
PackagingBulk
Capacitance820µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)300 mOhm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.75A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.575" (40.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LP821M200H7P3
Related LinksLP821M, LP821M200H7P3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
LP821M200H7P3 Details Description
Related parts for LP821M200H7P3
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
METRAL HDR RA PF 4X6 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 8MHZ 8DIP datasheet.pdf
RES 612K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
SR BTS PC CS 6 ASY CNP datasheet.pdf
PRES SWITCH 0 - 100 KPA PNP datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
SENSOR/ACTUATOR CABLE 4POS 5M datasheet.pdf
CAP FILM 0.01 UF 5% 1600VDC datasheet.pdf
CAP CER 3.3UF 25V 20% X5R 1206 datasheet.pdf