Texas Instruments LP8340CDTX-3.3/NOPB
LP8340CDTX-3.3/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
LP8340CDTX-3.3/NOPB
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 3.3V 1A TO252-3
Datasheet Download
LP8340CDTX-3.3/NOPB.pdf
Availability of LP8340CDTX-3.3/NOPB
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LP8340CDTX-3.3/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of LP8340CDTX-3.3/NOPB
Internal Part NumberEIS-LP8340CDTX-3.3/NOPB
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.3V
Current - Output1A
Voltage - Dropout (Typical)0.54V @ 1A
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 10V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature0°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageTO-252-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LP8340CDTX-3.3/NOPB
Related LinksLP8340CDT, LP8340CDTX-3.3/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
LP8340CDTX-3.3/NOPB Details Description
Related parts for LP8340CDTX-3.3/NOPB
IC HIGH CURRENT FET DRIVER 8-DIP datasheet.pdf
IC MOSFET DRVR SYNC BUCK 8-SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS(4X2) 22-20AWG BLU datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 5000K 2SMD datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 25V X8R 0603 datasheet.pdf
RES SMD 24K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
ULTRA-FLEX FEP 34 AWG 1000 FT BU datasheet.pdf