Texas Instruments LP8340IDT-3.3/NOPB
LP8340IDT-3.3/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
LP8340IDT-3.3/NOPB
Brief Description
IC REG LDO 3.3V 1A TO252-3
Datasheet Download
LP8340IDT-3.3/NOPB.pdf
Availability of LP8340IDT-3.3/NOPB
QUANTITY
LP8340IDT-3.3/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of LP8340IDT-3.3/NOPB
Internal Part NumberEIS-LP8340IDT-3.3/NOPB
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Standard Package75
Series-
PackagingTube
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.3V
Current - Output1A
Voltage - Dropout (Typical)0.54V @ 1A
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 10V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageTO-252-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LP8340IDT-3.3/NOPB
Related LinksLP8340IDT, LP8340IDT-3.3/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
LP8340IDT-3.3/NOPB Details Description
Related parts for LP8340IDT-3.3/NOPB
IC COMPARATOR MAGNITUDE 8B 20DIP datasheet.pdf
CARDEDGE 86POS DUAL .125 GREEN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 200W datasheet.pdf
CAP CER 115PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
SL-SMT 5.00/23/90LF 3.2SN BK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
TOOL GAGE FOR M22520/23-05 datasheet.pdf
HEATSINK 45X40X9.5MM XCUT T412 datasheet.pdf
MICRO 21C S 36" YEL JACKS datasheet.pdf