Bourns Inc. LPA0618-250KL
LPA0618-250KL picture photo
Mfg. Part Number
LPA0618-250KL
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 25UH 1.2A 150 MOHM TH
Datasheet Download
LPA0618-250KL.pdf
Availability of LPA0618-250KL
QUANTITY
LPA0618-250KL Order Process
Ship out your order
Specifications of LPA0618-250KL
Internal Part NumberEIS-LPA0618-250KL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesLPA
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance25µH
Tolerance±10%
Current Rating1.2A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)150 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.236" Dia x 0.984" L (6.00mm x 25.00mm)
Height - Seated (Max)-
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LPA0618-250KL
Related LinksLPA061, LPA0618-250KL Datasheet, Bourns Inc. Distributor
LPA0618-250KL Details Description
Related parts for LPA0618-250KL
IC 1.71V SUPPLY MONITOR SOT-23-5 datasheet.pdf
RES SMD 19.6 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V Z5U RADIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 200V 317A SP6 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX 8X1 16TSSOP datasheet.pdf
RES 4.87K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
SIDE LOCK RECPT BRACKET 12POS datasheet.pdf
FILTER datasheet.pdf
EMITTER IR 875NM 200MA RADIAL datasheet.pdf