Bourns Inc. LPA1020-501KL
LPA1020-501KL picture photo
Mfg. Part Number
LPA1020-501KL
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 500UH 600MA 1 OHM TH
Datasheet Download
LPA1020-501KL.pdf
Availability of LPA1020-501KL
QUANTITY
LPA1020-501KL Order Process
Ship out your order
Specifications of LPA1020-501KL
Internal Part NumberEIS-LPA1020-501KL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package90
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesLPA
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance500µH
Tolerance±10%
Current Rating600mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.394" Dia x 0.787" L (10.00mm x 20.00mm)
Height - Seated (Max)-
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LPA1020-501KL
Related LinksLPA102, LPA1020-501KL Datasheet, Bourns Inc. Distributor
LPA1020-501KL Details Description
Related parts for LPA1020-501KL
RES SMD 26.7 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 390PF 630V X7R 1210 datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER 8BIT 20TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 5% 1/4W MELF datasheet.pdf
CONN PLUG 60POS R/A .050" GOL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.3A SOT23-5 datasheet.pdf
RES 305K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf