NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. LPC11U24FET48/301,
LPC11U24FET48/301, picture photo
Mfg. Part Number
LPC11U24FET48/301,
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU ARM 32KB FLASH 48TFBGA
Datasheet Download
LPC11U24FET48/301,.pdf
Availability of LPC11U24FET48/301,
QUANTITY
LPC11U24FET48/301, Order Process
Ship out your order
Specifications of LPC11U24FET48/301,
Internal Part NumberEIS-LPC11U24FET48/301,
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCode Density for LPC11xx
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN PackagingDate Code Extended 18/Jul/2013
Standard Package490
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesLPC11Uxx
PackagingTray
Core ProcessorARM® Cortex®-M0
Core Size32-Bit
Speed50MHz
ConnectivityI²C, Microwire, SPI, SSI, SSP, UART/USART, USB
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, WDT
Number of I/O40
Program Memory Size32KB (32K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size2K x 8
RAM Size8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 8x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case48-TFBGA
Supplier Device Package48-TFBGA (4.5x4.5)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LPC11U24FET48/301,
LPC11U24FET48/301, Details Description
Related parts for LPC11U24FET48/301,
CONN HDR 5POS VERT KEY-X 15GOLD datasheet.pdf
TVS DIODE 15VWM 35VC R6 datasheet.pdf
RES SMD 4.7M OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND datasheet.pdf
TAPE VINYL FOAM 1" X 36YD datasheet.pdf
LED 3.5X2.8MM YLW CLR 0.5W SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 60POS 0.4MM SMD GOLD datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf