NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. LPC1343FHN33,518
LPC1343FHN33,518 picture photo
Mfg. Part Number
LPC1343FHN33,518
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU ARM 32KB FLASH 32HVQFN
Datasheet Download
LPC1343FHN33,518.pdf
Availability of LPC1343FHN33,518
QUANTITY
LPC1343FHN33,518 Order Process
Ship out your order
Specifications of LPC1343FHN33,518
Internal Part NumberEIS-LPC1343FHN33,518
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesLPC111x,13xx Appl Note
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package4,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesLPC13xx
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorARM® Cortex®-M3
Core Size32-Bit
Speed72MHz
ConnectivityI²C, Microwire, SPI, SSI, SSP, UART/USART, USB
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, WDT
Number of I/O28
Program Memory Size32KB (32K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 8x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case32-VQFN Exposed Pad
Supplier Device Package32-HVQFN (7x7)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LPC1343FHN33,518
LPC1343FHN33,518 Details Description
Related parts for LPC1343FHN33,518
RES SMD 34.8KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 10% 850VDC AXIAL datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 40W datasheet.pdf
OPTOISOLTR 5KV TRANSISTOR 4-SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
RES 13.7K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 69.8 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
14+14 DIL VERT SMT HDR datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
DIN-SIGNAL C032FS-13 0C1-2 datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 26POS datasheet.pdf