NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. LPC4350FET180,551
LPC4350FET180,551 picture photo
Mfg. Part Number
LPC4350FET180,551
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU ARM ROMLESS 180TFBGA
Datasheet Download
LPC4350FET180,551.pdf
Availability of LPC4350FET180,551
QUANTITY
LPC4350FET180,551 Order Process
Ship out your order
Specifications of LPC4350FET180,551
Internal Part NumberEIS-LPC4350FET180,551
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSPI Flash Interface LPC Cortex-M Microcontrollers
Serial GPIO (SGPIO) Peripheral
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package189
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesLPC43xx
PackagingTray
Core ProcessorARM® Cortex®-M4/M0
Core Size32-Bit Dual-Core
Speed204MHz
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, I²S, LCD, Motor Control PWM, POR, PWM, WDT
Number of I/O118
Program Memory Size-
Program Memory TypeROMless
EEPROM Size-
RAM Size264K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.2 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 8x10b; D/A 1x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case180-TFBGA
Supplier Device Package180-TFBGA (12x12)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LPC4350FET180,551
LPC4350FET180,551 Details Description
Related parts for LPC4350FET180,551
JUMPER-H1505TR/A3048R/H1505TR 4" datasheet.pdf
NOISE FILTER 90 OHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC SRAM 2MBIT 6NS 100TQFP datasheet.pdf
RES 5.1 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 180K OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 24VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
CONN HEADER 22PS STR DL .100 TIN datasheet.pdf
DIN-TOOL EINPRESSPCEMPEL C datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
RES 820 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf