Microchip Technology LPC47N217N-ABZJ
LPC47N217N-ABZJ picture photo
Mfg. Part Number
LPC47N217N-ABZJ
Manufacturer
Product Category
Interface - Specialized
Brief Description
IC CTRLR SUPER I/O LPC 56VQFN
Datasheet Download
LPC47N217N-ABZJ.pdf
Availability of LPC47N217N-ABZJ
QUANTITY
LPC47N217N-ABZJ Order Process
Ship out your order
Specifications of LPC47N217N-ABZJ
Internal Part NumberEIS-LPC47N217N-ABZJ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginQualification Assembly Site 19/Mar/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package260
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyInterface - Specialized
Series-
PackagingTray
ApplicationsController
InterfaceLPC
Voltage - Supply3.3V
Package / Case56-VFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package56-QFN
Mounting TypeSurface Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LPC47N217N-ABZJ
Related LinksLPC47N2, LPC47N217N-ABZJ Datasheet, Microchip Technology Distributor
LPC47N217N-ABZJ Details Description
Related parts for LPC47N217N-ABZJ
RES SMD 20.5K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN DBL ROW HOLDER CT 8POS datasheet.pdf
PANEL METAL 18.23X14.25X.06" NBX datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
KIT EVAL MOD FRAM CC3000 datasheet.pdf
RES 7.5K OHM 1/8W .25% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 13 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 10V X5R 0805 datasheet.pdf
CONN HDR 96POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X15MM XCUT datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 500MW DO35 datasheet.pdf