Eaton (formerly Cooper Bussmann) LPJ-350SP
LPJ-350SP picture photo
Mfg. Part Number
LPJ-350SP
Manufacturer
Product Category
Electrical, Specialty Fuses
Brief Description
FUSE 350A 600V T-LAG CLASS J
Datasheet Download
LPJ-350SP.pdf
Availability of LPJ-350SP
QUANTITY
LPJ-350SP Order Process
Ship out your order
Specifications of LPJ-350SP
Internal Part NumberEIS-LPJ-350SP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyElectrical, Specialty Fuses
SeriesLOW-PEAK® LPJ
Fuse TypeSlow Blow, Time Lag
Voltage - Rated600VAC
Current350A
Package / CaseCylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Size / Dimension2.000" Dia x 3.380" L (50.80mm x 85.85mm)
Mounting TypeBolt Mount
Color-
Operating Temperature-
Melting I²t-
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LPJ-350SP
Related LinksLPJ-, LPJ-350SP Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
LPJ-350SP Details Description
Related parts for LPJ-350SP
CAP TANT 330UF 10V 10% 2917 datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 WW datasheet.pdf
CAP CER 820PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 25V X7R 0508 datasheet.pdf
RES 8.2K OHM 1/2W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 26POS PIN datasheet.pdf