Bourns Inc. LPV1620-500KL
LPV1620-500KL picture photo
Mfg. Part Number
LPV1620-500KL
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 50UH 3A 60 MOHM TH
Datasheet Download
LPV1620-500KL.pdf
Availability of LPV1620-500KL
QUANTITY
LPV1620-500KL Order Process
Ship out your order
Specifications of LPV1620-500KL
Internal Part NumberEIS-LPV1620-500KL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package153
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesLPV
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance50µH
Tolerance±10%
Current Rating3A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)60 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.787" (20.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LPV1620-500KL
Related LinksLPV162, LPV1620-500KL Datasheet, Bourns Inc. Distributor
LPV1620-500KL Details Description
Related parts for LPV1620-500KL
JUMPER-H1504TR/A3048R/X 4" datasheet.pdf
OSC MEMS 7.3728MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
LED XLAMP XP-C RED/ORANGE SMD datasheet.pdf
RES 1.97K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE AUTO 500A 32VDC AUTO LINK datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM R-TAB datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPST 10A 120V datasheet.pdf
IC MCU FLASH datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS PNL MNT RA SKT M5 datasheet.pdf