Bourns Inc. LPV2023-101KL
LPV2023-101KL picture photo
Mfg. Part Number
LPV2023-101KL
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 100UH 4A 60 MOHM TH
Datasheet Download
LPV2023-101KL.pdf
Availability of LPV2023-101KL
QUANTITY
LPV2023-101KL Order Process
Ship out your order
Specifications of LPV2023-101KL
Internal Part NumberEIS-LPV2023-101KL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package170
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesLPV
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance100µH
Tolerance±10%
Current Rating4A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)60 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.787" Dia (20.00mm)
Height - Seated (Max)0.906" (23.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LPV2023-101KL
Related LinksLPV202, LPV2023-101KL Datasheet, Bourns Inc. Distributor
LPV2023-101KL Details Description
Related parts for LPV2023-101KL
IC AUD/VID ENCODER MPEG 208-SQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 2MM 8POS VERT .155" datasheet.pdf
CABINET ST STEEL 12.7X60.1X72.1 datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 30W datasheet.pdf
HANDLE PCB 1.25X1.05" NYL WHT datasheet.pdf
RES 169 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V 1.3NS 30PPM 3.2X5 datasheet.pdf