Bourns Inc. LPV2023-251KL
LPV2023-251KL picture photo
Mfg. Part Number
LPV2023-251KL
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 250UH 2.5A 140 MOHM TH
Datasheet Download
LPV2023-251KL.pdf
Availability of LPV2023-251KL
QUANTITY
LPV2023-251KL Order Process
Ship out your order
Specifications of LPV2023-251KL
Internal Part NumberEIS-LPV2023-251KL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package170
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesLPV
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance250µH
Tolerance±10%
Current Rating2.5A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)140 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.787" Dia (20.00mm)
Height - Seated (Max)0.906" (23.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LPV2023-251KL
Related LinksLPV202, LPV2023-251KL Datasheet, Bourns Inc. Distributor
LPV2023-251KL Details Description
Related parts for LPV2023-251KL
CONN EDGECARD 100POS .125 EXTEND datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 7/16-20UNF .5-4.5V datasheet.pdf
RES 0.33 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 1K OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 100K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
ANT SECTOR TRI-MODE 36" RP SMA datasheet.pdf
COMPILER MPLAB XC8 PRO FLOAT LIC datasheet.pdf
RES 90 OHM 8W 0.01% TO220 datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 72W datasheet.pdf