Cornell Dubilier Electronics LPW152M1JP25V-W
LPW152M1JP25V-W picture photo
Mfg. Part Number
LPW152M1JP25V-W
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1500UF 20% 63V SNAP
Datasheet Download
LPW152M1JP25V-W.pdf
Availability of LPW152M1JP25V-W
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LPW152M1JP25V-W Order Process
Ship out your order
Specifications of LPW152M1JP25V-W
Internal Part NumberEIS-LPW152M1JP25V-W
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLLPW Snap-ins EOL 10/Jul/2015
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesLPW
PackagingBulk
Capacitance1500µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)276 mOhm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.81A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LPW152M1JP25V-W
Related LinksLPW152M, LPW152M1JP25V-W Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
LPW152M1JP25V-W Details Description
Related parts for LPW152M1JP25V-W
CARDEDGE 20POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 SQ WW datasheet.pdf
RES SMD 3.65K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 8XSON datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 30 TYPE D 32POS datasheet.pdf
LED MOD HB 120V WHT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 30A datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V TO220FP-3 datasheet.pdf