Cornell Dubilier Electronics LPW332M1EN25V-W
LPW332M1EN25V-W picture photo
Mfg. Part Number
LPW332M1EN25V-W
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 3300UF 20% 25V SNAP
Datasheet Download
LPW332M1EN25V-W.pdf
Availability of LPW332M1EN25V-W
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LPW332M1EN25V-W Order Process
Ship out your order
Specifications of LPW332M1EN25V-W
Internal Part NumberEIS-LPW332M1EN25V-W
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLLPW Snap-ins EOL 10/Jul/2015
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesLPW
PackagingBulk
Capacitance3300µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)176 mOhm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.03A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LPW332M1EN25V-W
Related LinksLPW332M, LPW332M1EN25V-W Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
LPW332M1EN25V-W Details Description
Related parts for LPW332M1EN25V-W
HEAT SHRINK BLACK 1/2" X 25' datasheet.pdf
RES SMD 34 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 6.8M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 24AWG BLUE 100' datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.437" (11.10mm) datasheet.pdf
CAB CON 16 SKT 22/20 F80 A152 datasheet.pdf
ANVIL datasheet.pdf
EURO TERM BLOCK 55 DEG 350MM 5C datasheet.pdf