Cornell Dubilier Electronics LPW332M1HP25V-W
LPW332M1HP25V-W picture photo
Mfg. Part Number
LPW332M1HP25V-W
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 3300UF 20% 50V SNAP
Datasheet Download
LPW332M1HP25V-W.pdf
Availability of LPW332M1HP25V-W
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LPW332M1HP25V-W Order Process
Ship out your order
Specifications of LPW332M1HP25V-W
Internal Part NumberEIS-LPW332M1HP25V-W
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLLPW Snap-ins EOL 10/Jul/2015
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesLPW
PackagingBulk
Capacitance3300µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)151 mOhm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.38A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LPW332M1HP25V-W
Related LinksLPW332M, LPW332M1HP25V-W Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
LPW332M1HP25V-W Details Description
Related parts for LPW332M1HP25V-W
TVS DIODE 160VWM 259VC AXIAL datasheet.pdf
BATT PACK 6.0V SC 2700MAH NIMH datasheet.pdf
IC PWR DIST SWITCH DUAL 8-SOIC datasheet.pdf
IC VREF SERIES 4.096V SOT23-5 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 5.7A TO220 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
DIE SET (SET OF 4) (MMT-AB-513) datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
OSC XO 100.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
47UF 10V 10X8X6MM 125C 20000H datasheet.pdf