Cornell Dubilier Electronics LPW472M1JQ30V-W
LPW472M1JQ30V-W picture photo
Mfg. Part Number
LPW472M1JQ30V-W
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 4700UF 20% 63V SNAP
Datasheet Download
LPW472M1JQ30V-W.pdf
Availability of LPW472M1JQ30V-W
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LPW472M1JQ30V-W Order Process
Ship out your order
Specifications of LPW472M1JQ30V-W
Internal Part NumberEIS-LPW472M1JQ30V-W
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLLPW Snap-ins EOL 10/Jul/2015
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesLPW
PackagingBulk
Capacitance4700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)106 mOhm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.2A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.181" (30.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LPW472M1JQ30V-W
Related LinksLPW472M, LPW472M1JQ30V-W Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
LPW472M1JQ30V-W Details Description
Related parts for LPW472M1JQ30V-W
CONN RECEPT 6 POS W/RAMP SL-156 datasheet.pdf
RES SMD 91 OHM 1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC MONITOR VOLT MPU 16-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 470PF 100V NP0 AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1.2UF 50V Y5V 1210 datasheet.pdf
SENSOR 3000PSI 7/16-20 UNF 20MA datasheet.pdf
HDI PIN ASSY 2 ROW 80 POS datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W datasheet.pdf
30 SIL VERT PIN HDR datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 190MA 13.2 OHM TH datasheet.pdf