Cornell Dubilier Electronics LPW822M1CN30V-W
LPW822M1CN30V-W picture photo
Mfg. Part Number
LPW822M1CN30V-W
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 8200UF 20% 16V SNAP
Datasheet Download
LPW822M1CN30V-W.pdf
Availability of LPW822M1CN30V-W
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LPW822M1CN30V-W Order Process
Ship out your order
Specifications of LPW822M1CN30V-W
Internal Part NumberEIS-LPW822M1CN30V-W
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLLPW Snap-ins EOL 10/Jul/2015
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesLPW
PackagingBulk
Capacitance8200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)101 mOhm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.7A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.181" (30.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LPW822M1CN30V-W
Related LinksLPW822M, LPW822M1CN30V-W Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
LPW822M1CN30V-W Details Description
Related parts for LPW822M1CN30V-W
CONN EDGECARD 44POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP CER 560PF 630V NP0 2220 datasheet.pdf
MOSFET P-CH 30V 1.4A SC70-6 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 12V 50A 8-SOIC datasheet.pdf
IC FLASH 64MBIT 70NS 64TFBGA datasheet.pdf
CONN HEADER 100POS .6MM GOLD SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
ZONE5 WALL SWITCH PLATE STYLE 4 datasheet.pdf
BENCH MOUNT HOT KNIFE datasheet.pdf
CAP FILM 0.68UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf