Cornell Dubilier Electronics LPW822M1VQ30V-W
LPW822M1VQ30V-W picture photo
Mfg. Part Number
LPW822M1VQ30V-W
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 8200UF 20% 35V SNAP
Datasheet Download
LPW822M1VQ30V-W.pdf
Availability of LPW822M1VQ30V-W
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LPW822M1VQ30V-W Order Process
Ship out your order
Specifications of LPW822M1VQ30V-W
Internal Part NumberEIS-LPW822M1VQ30V-W
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLLPW Snap-ins EOL 10/Jul/2015
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesLPW
PackagingBulk
Capacitance8200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)71 mOhm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.42A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.181" (30.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LPW822M1VQ30V-W
Related LinksLPW822M, LPW822M1VQ30V-W Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
LPW822M1VQ30V-W Details Description
Related parts for LPW822M1VQ30V-W
FAN BLOWER CF 180X79MM 115VAC datasheet.pdf
CBL SMA R/A PLUG-JACK RG316 12" datasheet.pdf
IC FPGA 188 I/O 256BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
RES 866 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
TRANSFORMER CURRENT 10.0 AMP datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 480MA 536 MOHM datasheet.pdf
METRAL HDR STR PF 4X48 datasheet.pdf
CABLE 3POS datasheet.pdf