Cornell Dubilier Electronics LPX101M450C3P3
LPX101M450C3P3 picture photo
Mfg. Part Number
LPX101M450C3P3
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
LPX101M450C3P3.pdf
Availability of LPX101M450C3P3
QUANTITY
LPX101M450C3P3 Order Process
Ship out your order
Specifications of LPX101M450C3P3
Internal Part NumberEIS-LPX101M450C3P3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesLPX
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.989 Ohm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current800mA
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.181" (30.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LPX101M450C3P3
Related LinksLPX101M, LPX101M450C3P3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
LPX101M450C3P3 Details Description
Related parts for LPX101M450C3P3
IC OPAMP VFB 100MHZ 8SO datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 10V 10% 0805 datasheet.pdf
IC CORE CTRLR 2PHASE 48-QFN datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 16POS 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 200W datasheet.pdf
RES 5.49M OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
DIL SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf