Cornell Dubilier Electronics LPX181M350E1P3
LPX181M350E1P3 picture photo
Mfg. Part Number
LPX181M350E1P3
Brief Description
CAP ALUM 180UF 20% 350V SNAP
Datasheet Download
LPX181M350E1P3.pdf
Availability of LPX181M350E1P3
QUANTITY
LPX181M350E1P3 Order Process
Ship out your order
Specifications of LPX181M350E1P3
Internal Part NumberEIS-LPX181M350E1P3
PackagingBulk
Capacitance180µF
Tolerance±20%
Voltage Rating350V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.105 Ohm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LPX181M350E1P3
Related LinksLPX181M, LPX181M350E1P3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
LPX181M350E1P3 Details Description
Related parts for LPX181M350E1P3
MODULE COBRANET 4961 CM2 FB datasheet.pdf
CABLE TIE 40LB NAT 6.1" datasheet.pdf
RES SMD 69.8 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DETECTOR ONLY FOR E3Z-T81 datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE DPDT 7A 6V datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 1A DO213AB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
RES SMD 18.2K OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 48 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP CER 10UF 6.3V X5R 1206 datasheet.pdf