Cornell Dubilier Electronics LPX182M160H7P3
LPX182M160H7P3 picture photo
Mfg. Part Number
LPX182M160H7P3
Brief Description
CAP ALUM 1800UF 20% 160V SNAP
Datasheet Download
LPX182M160H7P3.pdf
Availability of LPX182M160H7P3
QUANTITY
LPX182M160H7P3 Order Process
Ship out your order
Specifications of LPX182M160H7P3
Internal Part NumberEIS-LPX182M160H7P3
PackagingBulk
Capacitance1800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating160V
ESR (Equivalent Series Resistance)111 mOhm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.7A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.575" (40.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LPX182M160H7P3
Related LinksLPX182M, LPX182M160H7P3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
LPX182M160H7P3 Details Description
Related parts for LPX182M160H7P3
FAN IMP MTRZD 101X52MM 12VDC datasheet.pdf
MOSFET P-CH 30V 1.1A SSOT3 datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 120POS 1.27MM datasheet.pdf
RES SMD 332 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CARDEDGE 30POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 43PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
OSC VCXO 500.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 12V 2W DO204AL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 300W datasheet.pdf