Cornell Dubilier Electronics LPX221M450H3P3
LPX221M450H3P3 picture photo
Mfg. Part Number
LPX221M450H3P3
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
LPX221M450H3P3.pdf
Availability of LPX221M450H3P3
QUANTITY
LPX221M450H3P3 Order Process
Ship out your order
Specifications of LPX221M450H3P3
Internal Part NumberEIS-LPX221M450H3P3
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)904 mOhm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.5A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.181" (30.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LPX221M450H3P3
Related LinksLPX221M, LPX221M450H3P3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
LPX221M450H3P3 Details Description
Related parts for LPX221M450H3P3
RES ARRAY 2 RES 24 OHM 0606 datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RELAY SSR SPST-NO 200VDC 3A SIP datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 125MA 48V datasheet.pdf
CAP TANT 8.2UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 14MM datasheet.pdf
RES 348 OHM .3W .005% RADIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 152VWM 273VC BPKG AXL datasheet.pdf
SR BTS PC CS 3 ASY H datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM R-TAB datasheet.pdf
SOLDERSLEEVE datasheet.pdf
680000UF 25V 76X220MM 85C 15000H datasheet.pdf