Cornell Dubilier Electronics LPX271M350A9P3
LPX271M350A9P3 picture photo
Mfg. Part Number
LPX271M350A9P3
Brief Description
CAP ALUM 270UF 20% 350V SNAP
Datasheet Download
LPX271M350A9P3.pdf
Availability of LPX271M350A9P3
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LPX271M350A9P3 Order Process
Ship out your order
Specifications of LPX271M350A9P3
Internal Part NumberEIS-LPX271M350A9P3
PackagingBulk
Capacitance270µF
Tolerance±20%
Voltage Rating350V
ESR (Equivalent Series Resistance)737 mOhm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.3A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.969" (50.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LPX271M350A9P3
Related LinksLPX271M, LPX271M350A9P3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
LPX271M350A9P3 Details Description
Related parts for LPX271M350A9P3
CONN EDGECARD 16POS .156 WW datasheet.pdf
DIP CODED ROTARY SWITCH datasheet.pdf
RES SMD 14.7 OHM 1% 1/4W 1210 datasheet.pdf
RES 2K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 39POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 60.4 OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 15A D2PAK datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CRYSTAL 20.00 MHZ 20.0PF SMD datasheet.pdf