Cornell Dubilier Electronics LPX271M350E3P3
LPX271M350E3P3 picture photo
Mfg. Part Number
LPX271M350E3P3
Brief Description
CAP ALUM 270UF 20% 350V SNAP
Datasheet Download
LPX271M350E3P3.pdf
Availability of LPX271M350E3P3
QUANTITY
LPX271M350E3P3 Order Process
Ship out your order
Specifications of LPX271M350E3P3
Internal Part NumberEIS-LPX271M350E3P3
PackagingBulk
Capacitance270µF
Tolerance±20%
Voltage Rating350V
ESR (Equivalent Series Resistance)737 mOhm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.2A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.181" (30.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LPX271M350E3P3
Related LinksLPX271M, LPX271M350E3P3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
LPX271M350E3P3 Details Description
Related parts for LPX271M350E3P3
RES SMD 2.8K OHM 0.02% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
JTAG PROBE TI DSP 14PIN LOW VOLT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
SOFTWARE ISE DSP EDITION datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 745MA 210 MOHM datasheet.pdf