Cornell Dubilier Electronics LPX561M200E1P3
LPX561M200E1P3 picture photo
Mfg. Part Number
LPX561M200E1P3
Brief Description
CAP ALUM 560UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
LPX561M200E1P3.pdf
Availability of LPX561M200E1P3
QUANTITY
LPX561M200E1P3 Order Process
Ship out your order
Specifications of LPX561M200E1P3
Internal Part NumberEIS-LPX561M200E1P3
PackagingBulk
Capacitance560µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)355 mOhm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.9A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LPX561M200E1P3
Related LinksLPX561M, LPX561M200E1P3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
LPX561M200E1P3 Details Description
Related parts for LPX561M200E1P3
CONN TRANSIST TO-5 3POS GOLD datasheet.pdf
IC OR CTRLR SRC SELECT 8TSSOP datasheet.pdf
IC DGTL POT 256POS 14-TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
Crystal 12.0000MHz 30ppm 10pF 50 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
IVS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 27 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 43POS SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 42POS WALL MNT PINS datasheet.pdf
RES 2K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf