Cornell Dubilier Electronics LPX561M250E3P3
LPX561M250E3P3 picture photo
Mfg. Part Number
LPX561M250E3P3
Brief Description
CAP ALUM 560UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
LPX561M250E3P3.pdf
Availability of LPX561M250E3P3
QUANTITY
LPX561M250E3P3 Order Process
Ship out your order
Specifications of LPX561M250E3P3
Internal Part NumberEIS-LPX561M250E3P3
PackagingBulk
Capacitance560µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)355 mOhm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.2A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.181" (30.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LPX561M250E3P3
Related LinksLPX561M, LPX561M250E3P3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
LPX561M250E3P3 Details Description
Related parts for LPX561M250E3P3
RES SMD 10.2K OHM 1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC VIDEO AMP DUAL W/DRIVER 8-DMP datasheet.pdf
SENSOR HOTPOT 10K OHM 100MM datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK CONVERSION UNIT datasheet.pdf
RES 121 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 38.3 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE WHITE datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4750K 2SMD datasheet.pdf
RES SMD 19.1 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf