Cornell Dubilier Electronics LPX681M160E1P3
LPX681M160E1P3 picture photo
Mfg. Part Number
LPX681M160E1P3
Brief Description
CAP ALUM 680UF 20% 160V SNAP
Datasheet Download
LPX681M160E1P3.pdf
Availability of LPX681M160E1P3
QUANTITY
LPX681M160E1P3 Order Process
Ship out your order
Specifications of LPX681M160E1P3
Internal Part NumberEIS-LPX681M160E1P3
PackagingBulk
Capacitance680µF
Tolerance±20%
Voltage Rating160V
ESR (Equivalent Series Resistance)293 mOhm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LPX681M160E1P3
Related LinksLPX681M, LPX681M160E1P3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
LPX681M160E1P3 Details Description
Related parts for LPX681M160E1P3
CONN HEADER 50POS SNGL 2MM T/H datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 1A Automotive, Lighting 8-SO PowerPad datasheet.pdf
CONN SOCKET 12-16AWG TIN CRIMP datasheet.pdf
RIVET PUSH 0.413" PLASTIC datasheet.pdf
RES 2.74K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 604 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 348 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP8T datasheet.pdf
VARISTOR 22.05V 1KA 1812 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf