Cornell Dubilier Electronics LPX681M160E1P3
LPX681M160E1P3 picture photo
Mfg. Part Number
LPX681M160E1P3
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 680UF 20% 160V SNAP
Datasheet Download
LPX681M160E1P3.pdf
Availability of LPX681M160E1P3
QUANTITY
LPX681M160E1P3 Order Process
Ship out your order
Specifications of LPX681M160E1P3
Internal Part NumberEIS-LPX681M160E1P3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesLPX
PackagingBulk
Capacitance680µF
Tolerance±20%
Voltage Rating160V
ESR (Equivalent Series Resistance)293 mOhm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LPX681M160E1P3
Related LinksLPX681M, LPX681M160E1P3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
LPX681M160E1P3 Details Description
Related parts for LPX681M160E1P3
TRIMMER 100 OHM 0.5W TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
RES 17.8K OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 25W datasheet.pdf
RING NYLAKRMP FUNNEL ENTRY datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 125V datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf