Cornell Dubilier Electronics LPX821M200C4P3
LPX821M200C4P3 picture photo
Mfg. Part Number
LPX821M200C4P3
Brief Description
CAP ALUM 820UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
LPX821M200C4P3.pdf
Availability of LPX821M200C4P3
QUANTITY
LPX821M200C4P3 Order Process
Ship out your order
Specifications of LPX821M200C4P3
Internal Part NumberEIS-LPX821M200C4P3
PackagingBulk
Capacitance820µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)243 mOhm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.8A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.772" (45.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LPX821M200C4P3
Related LinksLPX821M, LPX821M200C4P3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
LPX821M200C4P3 Details Description
Related parts for LPX821M200C4P3
FIXED IND 3.9UH 260MA 5.26 OHM datasheet.pdf
IC BUFF HEX LV CMOS O/D 14SOIC datasheet.pdf
CAP CER 220PF 100V X7R 0603 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 5A 120V datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD 1X2 14TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 68POS .8MM R/A datasheet.pdf
MODULE DDR3 SDRAM 2GB 240RDIMM datasheet.pdf
FLOATSWITCH VERT .6A NC/NO NYLON datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 350V SCREW datasheet.pdf
RES 47K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf