Sharp Microelectronics LQ040Y3DX80B
LQ040Y3DX80B picture photo
Mfg. Part Number
LQ040Y3DX80B
Manufacturer
Product Category
Display Modules - LCD, OLED, Graphic
Brief Description
LCD TFT 4.0" 480X800 WVGA
Datasheet Download
LQ040Y3DX80B.pdf
Availability of LQ040Y3DX80B
QUANTITY
LQ040Y3DX80B Order Process
Ship out your order
Specifications of LQ040Y3DX80B
Internal Part NumberEIS-LQ040Y3DX80B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package320
Category Optoelectronics
FamilyDisplay Modules - LCD, OLED, Graphic
Series-
Display Type-
Display ModeTransmissive
Touchscreen-
Diagonal Screen Size4" (101.60mm)
Viewing Area51.84mm W x 86.40mm H
Backlight-
Dot Pixels800 x 480 (WVGA)
InterfaceParallel/Serial
Graphics Color-
Background Color-
Dot Size-
Dot Pitch-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LQ040Y3DX80B
Related LinksLQ040Y, LQ040Y3DX80B Datasheet, Sharp Microelectronics Distributor
LQ040Y3DX80B Details Description
Related parts for LQ040Y3DX80B
CONN SPRING 62POS DUAL .177 PCB datasheet.pdf
IC MPU RESET CIRC 2.93V SC59-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 2.20V SOT143-4 datasheet.pdf
IC COMPARATOR DUAL 8-SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 16V 10% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 239MA 2.1 OHM SMD datasheet.pdf
IC OSC VCXO 480MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 80V RADIAL datasheet.pdf