Sharp Microelectronics LQ121S1DC71
LQ121S1DC71 picture photo
Mfg. Part Number
LQ121S1DC71
Manufacturer
Product Category
Display Modules - LCD, OLED, Graphic
Brief Description
LCD TFT 12.1" 800X600 SVGA
Datasheet Download
LQ121S1DC71.pdf
Availability of LQ121S1DC71
QUANTITY
LQ121S1DC71 Order Process
Ship out your order
Specifications of LQ121S1DC71
Internal Part NumberEIS-LQ121S1DC71
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Optoelectronics
FamilyDisplay Modules - LCD, OLED, Graphic
Series-
Display TypeTFT - Color
Display ModeTransmissive
Touchscreen-
Diagonal Screen Size12.1" (307.34mm)
Viewing Area246.00mm W x 184.50mm H
BacklightLED - White
Dot Pixels800 x 600 (SVGA)
InterfaceParallel, 18-Bit (RGB)
Graphics ColorRed, Green, Blue (RGB)
Background Color-
Dot Size-
Dot Pitch0.31mm W x 0.31mm H
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LQ121S1DC71
Related LinksLQ121, LQ121S1DC71 Datasheet, Sharp Microelectronics Distributor
LQ121S1DC71 Details Description
Related parts for LQ121S1DC71
CONN HEADER .100 SINGL STR 32POS datasheet.pdf
RES NETWORK 8 RES MULT OHM 6SIP datasheet.pdf
SW PLNGR SPDT 15A SCRW TERM 125V datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
LED AMBER DIFFUSED 0603 SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 9POS .100" T/H GOLD datasheet.pdf
RES SMD 3.6K OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 450V SCREW datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V D2PAK datasheet.pdf
Connector Header 108 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf