Power Integrations LQA08TC600
LQA08TC600 picture photo
Mfg. Part Number
LQA08TC600
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 600V 8A TO220AC
Datasheet Download
LQA08TC600.pdf
Availability of LQA08TC600
QUANTITY
LQA08TC600 Order Process
Ship out your order
Specifications of LQA08TC600
Internal Part NumberEIS-LQA08TC600
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductQspeed™ Series Advanced Diodes
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
SeriesQspeed™
PackagingTube
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)600V
Current - Average Rectified (Io)8A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If3.05V @ 8A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)15ns
Current - Reverse Leakage @ Vr25µA @ 600V
Capacitance @ Vr, F33pF @ 10V, 1MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-2
Supplier Device PackageTO-220AC
Operating Temperature - Junction150°C (Max)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LQA08TC600
Related LinksLQA08, LQA08TC600 Datasheet, Power Integrations Distributor
LQA08TC600 Details Description
Related parts for LQA08TC600
CAP ALUM 39UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 39PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.629" (15.98mm) datasheet.pdf
RES 2.2K OHM 2W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 312.5MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
DIODE ZENER 56V 1W DO213AB datasheet.pdf