Power Integrations LQA08TC600
LQA08TC600 picture photo
Mfg. Part Number
LQA08TC600
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 600V 8A TO220AC
Datasheet Download
LQA08TC600.pdf
Availability of LQA08TC600
QUANTITY
LQA08TC600 Order Process
Ship out your order
Specifications of LQA08TC600
Internal Part NumberEIS-LQA08TC600
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductQspeed™ Series Advanced Diodes
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
SeriesQspeed™
PackagingTube
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)600V
Current - Average Rectified (Io)8A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If3.05V @ 8A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)15ns
Current - Reverse Leakage @ Vr25µA @ 600V
Capacitance @ Vr, F33pF @ 10V, 1MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-2
Supplier Device PackageTO-220AC
Operating Temperature - Junction150°C (Max)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LQA08TC600
Related LinksLQA08, LQA08TC600 Datasheet, Power Integrations Distributor
LQA08TC600 Details Description
Related parts for LQA08TC600
VELOSTAT CONDUCT BAG 8X12" 100PK datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 2.2K OHM 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 128POS 4ROW R/A DIN datasheet.pdf
RES SMD 32.4K OHM 1% 1/5W 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 0.82UF 5% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 15PF 100V 5% BP 0805 datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 59MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W datasheet.pdf
DDR3 240P SMT ASSY datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 20A 1.25 MOHM datasheet.pdf
CRYSTAL 50.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf