Power Integrations LQA40B150C
LQA40B150C picture photo
Mfg. Part Number
LQA40B150C
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE CC 150V 20A DUAL TO-263AB
Datasheet Download
LQA40B150C.pdf
Availability of LQA40B150C
QUANTITY
LQA40B150C Order Process
Ship out your order
Specifications of LQA40B150C
Internal Part NumberEIS-LQA40B150C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
SeriesQspeed™
Packaging*
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)150V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 20A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)16.9ns
Current - Reverse Leakage @ Vr500µA @ 150V
Mounting Type*
Package / Case*
Supplier Device Package*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LQA40B150C
Related LinksLQA40, LQA40B150C Datasheet, Power Integrations Distributor
LQA40B150C Details Description
Related parts for LQA40B150C
RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 12V datasheet.pdf
TIE CENT WING PUSH MNT HS BK5.8" datasheet.pdf
RES SMD 1.65KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG BLOCK HSG 20 POS datasheet.pdf
FIXED IND 390UH 1A 520 MOHM TH datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 1A 8HTSOP-J datasheet.pdf
CONN RCPT 20POS MINI-D R/A datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
19 SIL VERT SMT HDR P/P datasheet.pdf
XCEDE 3PVH 6 COL 3W LEFT datasheet.pdf
CABLE JHOOK SUPPORT datasheet.pdf
220UF 100V 16X25MM 105C 10000H datasheet.pdf