Power Integrations LQA40T150C
LQA40T150C picture photo
Mfg. Part Number
LQA40T150C
Brief Description
DIODE CC 150V 20A DUAL TO-220AB
Datasheet Download
LQA40T150C.pdf
Availability of LQA40T150C
QUANTITY
LQA40T150C Order Process
Ship out your order
Specifications of LQA40T150C
Internal Part NumberEIS-LQA40T150C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
SeriesQspeed™
Packaging*
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)150V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 20A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)16.9ns
Current - Reverse Leakage @ Vr500µA @ 150V
Mounting Type*
Package / Case*
Supplier Device Package*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LQA40T150C
Related LinksLQA40, LQA40T150C Datasheet, Power Integrations Distributor
LQA40T150C Details Description
Related parts for LQA40T150C
IC RTC CLK/CALENDAR SER 12-VSOJ datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 48TQFP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 18POS 5.08MM datasheet.pdf
CONN HEADER HSHM 176POS 8ROW STR datasheet.pdf
ECONOMY CABLE TIE, HOOK & LOOP, datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
SPRINGCOMPRESSION datasheet.pdf
XG4 14AWG 41/30 7C UNSHLD 600V datasheet.pdf
CABLE ASSEMBLIES datasheet.pdf
CAP FILM 330NF 10% 63VDC AXIAL datasheet.pdf