Power Integrations LQA40T200C
LQA40T200C picture photo
Mfg. Part Number
LQA40T200C
Brief Description
DIODE ARRAY GP 200V 20A TO220AB
Datasheet Download
LQA40T200C.pdf
Availability of LQA40T200C
QUANTITY
LQA40T200C Order Process
Ship out your order
Specifications of LQA40T200C
Internal Part NumberEIS-LQA40T200C
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
SeriesQspeed™
PackagingTube
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)200V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 20A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)17ns
Current - Reverse Leakage @ Vr500µA @ 200V
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LQA40T200C
Related LinksLQA40, LQA40T200C Datasheet, Power Integrations Distributor
LQA40T200C Details Description
Related parts for LQA40T200C
RES SMD 3.92KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 WW datasheet.pdf
IC BUFF CMOS LVL/SFTR N-I SOT353 datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 630V X7R 1210 datasheet.pdf
RES SMD 160K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 22POS SKT datasheet.pdf
RES 1K OHM 10W 5% RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 250V X7R 0805 datasheet.pdf