Artesyn Embedded Technologies LQD25A48-5V03V3REJ
LQD25A48-5V03V3REJ picture photo
Mfg. Part Number
LQD25A48-5V03V3REJ
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER 3.3V 5V 100W
Datasheet Download
LQD25A48-5V03V3REJ.pdf
Availability of LQD25A48-5V03V3REJ
QUANTITY
LQD25A48-5V03V3REJ Order Process
Ship out your order
Specifications of LQD25A48-5V03V3REJ
Internal Part NumberEIS-LQD25A48-5V03V3REJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package24
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesTyphoon
PackagingTray
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 25V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)15A, 10A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation2.25kV (2250V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case7-DIP Module, 1/4 Brick
Size / Dimension2.30" L x 1.45" W x 0.41" H (58.4mm x 36.8mm x 10.4mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency91%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LQD25A48-5V03V3REJ
Related LinksLQD25A48-, LQD25A48-5V03V3REJ Datasheet, Artesyn Embedded Technologies Distributor
LQD25A48-5V03V3REJ Details Description
Related parts for LQD25A48-5V03V3REJ
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC BUS SWITCH 10BIT 24-QSOP datasheet.pdf
IC INDUSTRIAL BUS 20-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
Crystal 25.0000MHz 30ppm 30pF 40 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
SLD 5.08/14/180G 3.2SN OR datasheet.pdf
600 DIP HDR COINED CONTACTS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
RES SMD 205 OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 29POS PIN datasheet.pdf