Artesyn Embedded Technologies LQD30A48-3V32V5REJ
LQD30A48-3V32V5REJ picture photo
Mfg. Part Number
LQD30A48-3V32V5REJ
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER 2.5V 3.3V 87W
Datasheet Download
LQD30A48-3V32V5REJ.pdf
Availability of LQD30A48-3V32V5REJ
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LQD30A48-3V32V5REJ Order Process
Ship out your order
Specifications of LQD30A48-3V32V5REJ
Internal Part NumberEIS-LQD30A48-3V32V5REJ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package240
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesTyphoon
PackagingTray
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 12.5V
Voltage - Output 23.3V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)15A, 15A
Power (Watts) - Manufacture Series87W
Voltage - Isolation2.25kV (2250V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case7-DIP Module, 1/4 Brick
Size / Dimension2.30" L x 1.45" W x 0.41" H (58.4mm x 36.8mm x 10.4mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency91%
Power (Watts) - Max87W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LQD30A48-3V32V5REJ
Related LinksLQD30A48-, LQD30A48-3V32V5REJ Datasheet, Artesyn Embedded Technologies Distributor
LQD30A48-3V32V5REJ Details Description
Related parts for LQD30A48-3V32V5REJ
RES SMD 976 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 18POS .100 RT/A SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 90POS 1MM DIP SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 114POS .025 VERT SMD datasheet.pdf
96P.MT.CONN.KIT ASS datasheet.pdf
CAP CER 7.8PF 100V R2H 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf