Murata Electronics North America LQG15HN1N6S02D
LQG15HN1N6S02D picture photo
Mfg. Part Number
LQG15HN1N6S02D
Brief Description
FIXED IND 1.6NH 300MA 100 MOHM
Datasheet Download
LQG15HN1N6S02D.pdf
Availability of LQG15HN1N6S02D
QUANTITY
LQG15HN1N6S02D Order Process
Ship out your order
Specifications of LQG15HN1N6S02D
Internal Part NumberEIS-LQG15HN1N6S02D
FamilyFixed Inductors
SeriesLQG15HN
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMultilayer
Material - CoreAir
Inductance1.6nH
Tolerance±0.3nH
Current Rating300mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)100 mOhm Max
Q @ Freq8 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant6GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)0.022" (0.55mm)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LQG15HN1N6S02D
Related LinksLQG15HN, LQG15HN1N6S02D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
LQG15HN1N6S02D Details Description
Related parts for LQG15HN1N6S02D
IC OPAMP CFA 100MHZ 8DIP datasheet.pdf
CONN PLUG 43POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 1.25A 5V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 300W datasheet.pdf
RES 1.24K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SL-SMT 3.50/21/90LF 1.5SN BK datasheet.pdf
RES SMD 698 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf