Murata Electronics North America LQG15HN5N6S02D
LQG15HN5N6S02D picture photo
Mfg. Part Number
LQG15HN5N6S02D
Brief Description
FIXED IND 5.6NH 300MA 260 MOHM
Datasheet Download
LQG15HN5N6S02D.pdf
Availability of LQG15HN5N6S02D
QUANTITY
LQG15HN5N6S02D Order Process
Ship out your order
Specifications of LQG15HN5N6S02D
Internal Part NumberEIS-LQG15HN5N6S02D
FamilyFixed Inductors
SeriesLQG15HN
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMultilayer
Material - Core-
Inductance5.6nH
Tolerance±0.3nH
Current Rating300mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)260 mOhm Max
Q @ Freq8 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant5.3GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LQG15HN5N6S02D
Related LinksLQG15HN, LQG15HN5N6S02D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
LQG15HN5N6S02D Details Description
Related parts for LQG15HN5N6S02D
FUSE BRD MNT 4A 125VAC/VDC AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
RES 18.2 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 220PF 50V X7R 0402 datasheet.pdf
MINI50 RAHDR SMT 8CKT BLK POL A datasheet.pdf
PLUG INLINE 12PIN CRIMP datasheet.pdf
CAP CER 220PF 16V X7R 0402 datasheet.pdf