Murata Electronics North America LQG15HN6N8J02D
LQG15HN6N8J02D picture photo
Mfg. Part Number
LQG15HN6N8J02D
Brief Description
FIXED IND 6.8NH 300MA 290 MOHM
Datasheet Download
LQG15HN6N8J02D.pdf
Availability of LQG15HN6N8J02D
QUANTITY
LQG15HN6N8J02D Order Process
Ship out your order
Specifications of LQG15HN6N8J02D
Internal Part NumberEIS-LQG15HN6N8J02D
FamilyFixed Inductors
SeriesLQG15HN
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMultilayer
Material - Core-
Inductance6.8nH
Tolerance±5%
Current Rating300mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)290 mOhm Max
Q @ Freq8 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant4.2GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LQG15HN6N8J02D
Related LinksLQG15HN, LQG15HN6N8J02D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
LQG15HN6N8J02D Details Description
Related parts for LQG15HN6N8J02D
CAP ALUM 0.22UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
IC RCVR/EQLZR DIFF 150MHZ 28-QFN datasheet.pdf
OSC XO 14.31818MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC DISPL PORT TO TMDS OUT 36QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
RES 75K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 427.5VWM 690VC SMC datasheet.pdf
15 SIL VERT PIN HDR datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 413MA 880 MOHM datasheet.pdf
CAP TANT POLY 33UF 16V 1210 datasheet.pdf