Murata Electronics North America LQG15HS56NJ02D
LQG15HS56NJ02D picture photo
Mfg. Part Number
LQG15HS56NJ02D
Brief Description
FIXED IND 56NH 200MA 820 MOHM
Datasheet Download
LQG15HS56NJ02D.pdf
Availability of LQG15HS56NJ02D
QUANTITY
LQG15HS56NJ02D Order Process
Ship out your order
Specifications of LQG15HS56NJ02D
Internal Part NumberEIS-LQG15HS56NJ02D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyFixed Inductors
SeriesLQG15HS
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMultilayer
Material - CoreAir
Inductance56nH
Tolerance±5%
Current Rating200mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)820 mOhm Max
Q @ Freq8 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant800MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LQG15HS56NJ02D
Related LinksLQG15HS, LQG15HS56NJ02D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
LQG15HS56NJ02D Details Description
Related parts for LQG15HS56NJ02D
CARD GUIDE DEEP CHAN 4.5" .08" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC DRVR/RCVR MULTCH RS232 16SSOP datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 26POS datasheet.pdf
CHOKE COMMON MODE 24 OHM SMD datasheet.pdf
RES 54.8K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 4 POS FEMALE/WIRES 500MM datasheet.pdf
Connector Receptacle 47 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS CABLE SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
LENS ASSY 1POS 21.6MM RND BLACK datasheet.pdf