Murata Electronics North America LQG18HN27NJ00D
LQG18HN27NJ00D picture photo
Mfg. Part Number
LQG18HN27NJ00D
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 27NH 300MA 550 MOHM
Datasheet Download
LQG18HN27NJ00D.pdf
Availability of LQG18HN27NJ00D
QUANTITY
LQG18HN27NJ00D Order Process
Ship out your order
Specifications of LQG18HN27NJ00D
Internal Part NumberEIS-LQG18HN27NJ00D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesInductor Products
Chip RF Inductors
Standard Package4,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesLQG18H
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMultilayer
Material - CoreAir
Inductance27nH
Tolerance±5%
Current Rating300mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)550 mOhm Max
Q @ Freq12 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant2GHz
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)0.037" (0.95mm)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LQG18HN27NJ00D
Related LinksLQG18HN, LQG18HN27NJ00D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
LQG18HN27NJ00D Details Description
Related parts for LQG18HN27NJ00D
CONN HEADR BRKWAY .100 02POS STR datasheet.pdf
SCR SENS 400V 10A TO-251 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 datasheet.pdf
IC SHFT REG 8STAGE STATIC 16SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 3V/2.8V 0.15A 8DSBGA datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 21POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 0.250" (6.35mm) Screw, Rivet, Stud datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 100V 10% BX 0805 datasheet.pdf