Murata Electronics North America LQG18HN27NJ00D
LQG18HN27NJ00D picture photo
Mfg. Part Number
LQG18HN27NJ00D
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 27NH 300MA 550 MOHM
Datasheet Download
LQG18HN27NJ00D.pdf
Availability of LQG18HN27NJ00D
QUANTITY
LQG18HN27NJ00D Order Process
Ship out your order
Specifications of LQG18HN27NJ00D
Internal Part NumberEIS-LQG18HN27NJ00D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesInductor Products
Chip RF Inductors
Standard Package4,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesLQG18H
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMultilayer
Material - CoreAir
Inductance27nH
Tolerance±5%
Current Rating300mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)550 mOhm Max
Q @ Freq12 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant2GHz
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)0.037" (0.95mm)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LQG18HN27NJ00D
Related LinksLQG18HN, LQG18HN27NJ00D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
LQG18HN27NJ00D Details Description
Related parts for LQG18HN27NJ00D
BEZEL LOPRO 2.5" W/CLEAR LENS datasheet.pdf
RES SMD 270K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 680PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
POT JOYSTICK 20K OHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
IC REG LDO 10V 1A TO220-3 datasheet.pdf
Connector Socket 46 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
BGA PIN ADAPTER 1.27MM SMD datasheet.pdf