Murata Electronics North America LQH2MCN470K02L
LQH2MCN470K02L picture photo
Mfg. Part Number
LQH2MCN470K02L
Brief Description
FIXED IND 47UH 120MA 5.1 OHM SMD
Datasheet Download
LQH2MCN470K02L.pdf
Availability of LQH2MCN470K02L
QUANTITY
LQH2MCN470K02L Order Process
Ship out your order
Specifications of LQH2MCN470K02L
Internal Part NumberEIS-LQH2MCN470K02L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesInductor Products
Standard Package3,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesLQH2MC_02
Material - CoreFerrite
Inductance47µH
Tolerance±10%
Current Rating120mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)6.63 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant18MHz
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0806 (2016 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.037" (0.95mm)
Supplier Device Package0806 (2016 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LQH2MCN470K02L
Related LinksLQH2MCN, LQH2MCN470K02L Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
LQH2MCN470K02L Details Description
Related parts for LQH2MCN470K02L
IC CONV PWM UVLO HV 7DIP datasheet.pdf
CONN FFC VERT 14POS 0.50MM SMD datasheet.pdf
SPACER LED MTG T1 .750"L NAT NYL datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 45V 750MA SC79-2 datasheet.pdf
TRANS NPN 32V 2A DPAK datasheet.pdf
CONV DC/DC 19.8W 6A 5VIN SMD datasheet.pdf
RES 3.30K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 31POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf
RES 261K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf