Murata Electronics North America LQH32DN1R0M53L
LQH32DN1R0M53L picture photo
Mfg. Part Number
LQH32DN1R0M53L
Brief Description
FIXED IND 1UH 1A 78 MOHM SMD
Datasheet Download
LQH32DN1R0M53L.pdf
Availability of LQH32DN1R0M53L
QUANTITY
LQH32DN1R0M53L Order Process
Ship out your order
Specifications of LQH32DN1R0M53L
Internal Part NumberEIS-LQH32DN1R0M53L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesLQH32DN_53
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance1µH
Tolerance±20%
Current Rating1A
Current - Saturation1A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)78 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant100MHz
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.067" (1.70mm)
Supplier Device Package1210 (3225 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LQH32DN1R0M53L
Related LinksLQH32DN, LQH32DN1R0M53L Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
LQH32DN1R0M53L Details Description
Related parts for LQH32DN1R0M53L
MOSFET N-CH 30V 4.9A CHIPFET datasheet.pdf
IC PWR SW 2CH 65V HISIDE PDSO20 datasheet.pdf
IC REG LDO 4.85V 0.4A TO220-3 datasheet.pdf
IC MPU 128K 16MHZ 80-TQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP INSTR 550KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
SENSOR 750PSIS 7/16 UNF 4-20 MA datasheet.pdf
1.27MM PF LOPRO IDT RL-D WHT datasheet.pdf
RES SMD 4.7K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
1.27MM 25DEG REV DDR DIMM GF 184 datasheet.pdf