Murata Electronics North America LQH43CN1R5M03L
LQH43CN1R5M03L picture photo
Mfg. Part Number
LQH43CN1R5M03L
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1.5UH 1A 90 MOHM SMD
Datasheet Download
LQH43CN1R5M03L.pdf
Availability of LQH43CN1R5M03L
QUANTITY
LQH43CN1R5M03L Order Process
Ship out your order
Specifications of LQH43CN1R5M03L
Internal Part NumberEIS-LQH43CN1R5M03L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesInductor Products
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesLQH43C
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance1.5µH
Tolerance±20%
Current Rating1A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)90 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant85MHz
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.80mm)
Supplier Device Package1812
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LQH43CN1R5M03L
Related LinksLQH43CN, LQH43CN1R5M03L Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
LQH43CN1R5M03L Details Description
Related parts for LQH43CN1R5M03L
IC MON DUAL SUPPLY PREC TSOT23-8 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 4V 20% 2917 datasheet.pdf
RES 7.87K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 324K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 8POS SKT datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 4V 20% 1206 datasheet.pdf
CONN HDR 13POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
4P 6C 2W VERT XCHD LEFT WK datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 9V 3W datasheet.pdf
IC SRAM 18MBIT 200MHZ 165BGA datasheet.pdf