Murata Electronics North America LQH43MN1R2M03L
LQH43MN1R2M03L picture photo
Mfg. Part Number
LQH43MN1R2M03L
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1.2UH 500MA 200 MOHM
Datasheet Download
LQH43MN1R2M03L.pdf
Availability of LQH43MN1R2M03L
QUANTITY
LQH43MN1R2M03L Order Process
Ship out your order
Specifications of LQH43MN1R2M03L
Internal Part NumberEIS-LQH43MN1R2M03L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesInductor Products
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesLQH43M
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance1.2µH
Tolerance±20%
Current Rating500mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)200 mOhm Max
Q @ Freq20 @ 1MHz
Frequency - Self Resonant100MHz
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.80mm)
Supplier Device Package1812
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LQH43MN1R2M03L
Related LinksLQH43MN, LQH43MN1R2M03L Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
LQH43MN1R2M03L Details Description
Related parts for LQH43MN1R2M03L
TRANS PNP DARL 80V 8A TO-220 datasheet.pdf
FUSE GLASS 2A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 2.10V SC70-4 datasheet.pdf
RES 2.21 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 147K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
INSERT EGG.3B.320. FOR 20LV datasheet.pdf
CONN FPC VERT 56POS 0.50MM SMD datasheet.pdf